21 Haziran 2011 Salı

TAKSİM TİCARET MESLEK LİSESİ SATILAMAZ!

7 Haziran 2011 tarihinde, Okuluma Dokunma İnisiyatifi, akıbeti belirsiz okulların başında gelen Taksim Ticaret Meslek Lisesi önünde eylemdeydi. Direnişin Ritimleri grubunun müziğiyle eşlik ettiği eyleme okul öğrencileri taşıdıkları dövizlerle destek verdiler.
Okuluma Dokunma İinisiyatifi'nden Nebat Bükrek, Taksim Ticaret Meslek Lisesi'nin taşıdığı belirsizliğe dikkat çekmek için daha önce de bir eylem yaptıklarını, aradan geçen bunca zamana kadar hiç bir adım atılmadığını dile getirdi.
İnisiyatif üyesi Deniz Özgür, eylemde aşağıdaki metni okudu: 

BASINA VE KAMUOYUNA
Birkaç gün sonra sandık başına gideceğiz. Ülkemizi yönetecek siyasi iktidarı belirlemek için oylarımızı kullanacağız. Siyasi partiler meydanlarda olamayacak vaatlerde bulunuyorlar; fakat satılan ve kapatılan okullara değinmiyorlar. Bizden 2023‘e kadar süre isteyen AKP hükümeti, eğitim öğretimdeki sorunlara sadece sırtını dönmekle kalmamış, bu sorunlara yeni sorunlar da eklemektedir. İstanbul’da merkezde bulunan okullar çeşitli gerekçelerle satılıyor, kapatılıyor. Sınavlarda yandaşlara şifre dağıtan, bir gecede ek yerleştirme kontenjanı açarak kendi çocuklarını Anadolu liselerine yerleştiren zihniyet şimdi de halk çocuklarının gittikleri okulları satıyor. Bu satışlarla ilgili sorularımız muhatapsız kalıyor. Genelde iki yıldır, özelde de sekiz ay önce bu okulumuzun önünde sorduğumuz sorulara hiçbir makamdan yanıt alamadık.

Pazar günü sandık başına gitmeden önce bizden oylarımızı isteyen AKP hükümetine bir kez daha soruyoruz:
Okullarımızı satarak eğitimin sorunlarını çözeceğinizi mi düşünüyorsunuz?
Satılan okullardaki öğrenciler nerede okuyacak?
Eğitimin giderlerinden bunalan ebeveynler yakınlarındaki okullara çocuklarını göndermede zorlanırken uzaklardaki okullara nasıl gönderecekler?
Bu okullarımızdan biri olan ve 15 yıldır hizmet veren, binlerce halk çocuğunun mezun olduğu Taksim Ticaret Meslek Lisesi‘ne 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında 9. sınıfa öğrenci alınmadı. Belli ki okulun, kademeli olarak kapatılması kararı alınmış. Kapatılma kararı gereği lise 1. sınıflara öğrenci alımı engellenmiştir. Her yıl okulun almış olduğu 400 öğrenci bu yıl ne oldu? Bu öğrenciler her hangi bir okula girebildi mi? Girdilerse nerelere kayıt yaptırdılar? Bu okula nerelerden, hangi koşullarda öğrenciler geliyordu? Bütün bu sorular yanıt beklemektedir. Ergenlik çağındaki bu gençlerin birçoğunun hiçbir okula kayıt yaptıramadığını biliyor muydunuz?

Şimdi soruyoruz: Taksim Ticaret Meslek Lisesi ne yapılmak isteniyor?
Okulumuz kapatılmak, satılmak isteniyor. Bu okulumuzun kapatılma kararını kimler aldı? Bu kararın alınmasında etkili olduğunu bildiğimiz Beyoğlu Kaymakamı, Beyoğlu Belediye Başkanı, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü, Taksim Ticaret Meslek Lisesi Müdürü, İl Milli Eğitim Müfettişleri bu kararı neden aldıklarını, eğitim-öğretim dışında bıraktıkları çocuklar için nasıl bir proje geliştirdiklerini açıkça beyan etmelidirler. Bu okulun kapanmasıyla göç mağduru aileler, anne babası ayrı ailelerin çocukları, düzenli bir gelirden, sosyal güvenceden, insanca yaşamak için gerekli olan asgari koşullardan mahrum emekçiler büyük oranda mağdur olacaklardır.

Taksim Ticaret Meslek Lisesi’nde neler oluyor?
2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında okula alınmayan 400 öğrenci sokağa atıldı, kaderlerine terk edildi. Yetmedi, yeni öğrenci alınmayan okulda öğrencilerden para toplanarak tadilat yapıldı. Peki neden? Yeni öğrenci alınmayan okulda neden tadilat yapıldı?
Taksim Ticaret Meslek Lisesi’nde ne yapılmak isteniyor?
Taksim Ticaret Meslek Lisesi üzerinde hangi oyunlar oynanıyor?
Taksim Ticaret Meslek Lisesi’nin akıbetini soruyoruz
Seçim çalışmaları yapan siyasi partilere sesleniyoruz:
Bu okulumuzda okuyan öğrenciler ne olacak? Nerede eğitimlerine devam edecekler? Bu okulun ilköğretime devrinin okulun coğrafi yapısı nedeniyle mümkün olmadığını biliyoruz ve yineliyoruz; biz buranın Taksim Ticaret Meslek Lisesi olarak kalmasını istiyoruz!

Biz OKULUMA DOKUNMA İNİSİYATİFİ olarak diyoruz ki bu okulumuzun da kapanmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı satışı planlanan diğer okullar gibi.

OKULLAR HALKINDIR SATILAMAZ
AKP ELİNİ OKULUMDAN ÇEK
TAKSİM TİCARET MESLEK LİSESİ KAPATILAMAZ

OKULUMA DOKUNMA İNİSİYATİFİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder